Riebalų liaukų hiperplazijos šalinimas 1vnt

Riebalinių liaukų hiperplazija (lot. sebaceus hyperplasio) – tai padidėjusios riebalinės liaukos matomos kaip gelsvi iškilimai iki 3mm skersmens kaktos bei skruostų srityje. Paprastai pasireiškia vidutinio bei vyresnio amžiaus žmonėms, dažniau atsiranda esant imuniteto sutrikimui. Šie odos dariniai priskiriami gerybiniams navikams, tačiau jie nėra pavojingi. Riebalinių liaukų hiperplazijas apžiūri, įvertina specialiu prietaisu dermatoskopu bei diagnozuoja gydytojas dermatologas.

Sana Juna klinikoje riebalinių liaukų hiperplazijų šalinimas atliekamas Fotona Spectro lazeriu Er-Yag bangos ilgiu arba Fox diodiniu lazeriu, kuomet dariniai yra suardomi nepažeidžiant aplinkinės odos.

Oda yra didžiausias žmogaus organas, kuris reaguoja ir į vidinius organizmo procesus, ir į išorinius veiksnius. Ant odos ar poodyje gali būti įvairaus pobūdžio darinių, jie skirstomi į piktybinius, gerybinius ir užkrečiamus. Piktybiniams priskiriamos karcinomos, melanomos, gerybiniams – apgamai, pigmentinės dėmės, seborėjinės keratozės, minkštosios fibromos, ksanteliazmos, cistos. Užkrečiamiems – virusinės karpos, moliuskai.

Dalis odos ar poodžio darinių atsiranda dėl paveldimumo, tačiau jie gali signalizuoti ir tam tikras ligas, pavyzdžiui, padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje, diabetą, išemines širdies ligas, kepenų, kasos, tulžies pūslės funkcijos sutrikimus.

Negalima numoti ranka į atsirandančius pakitimus odoje, nusistatyti diagnozę ar imtis savigydos. Ypatingą dėmesį skirti ir nedelsiant su dermatologu pasikonsultuoti reikėtų dėl staiga atsiradusių, pradėjusių keisti dydį, formą ar spalvą, skausmingų, besidauginančių, diskomfortą ar nerimą dėl supiktybėjimo, estetinį nepasitenkinimą keliančių darinių.

Privalumai

Saugu

atliekant šalinimą, aplinkiniai audiniai nepažeidžiami arba pažeidžiami minimaliai, infekcijos rizika nedidelė.

Greita

dažniausiai procedūra atliekama per 30 min., be to, vieno apsilankymo metu galima pašalinti daugiau nei vieną darinį

Neskausminga

atliekamas taikant vietinę nejautrą, todėl pacientas nejaučia jokio skausmo.

Kaip atliekama procedūra?

Prieš odos ar poodžio darinių šalinimą su kiekvienu pacientu gydytojas dermatovenerologas susitinka individualiai. Konsultacijos metu įvertinama odos būklė, vartojami vaistai ir kitos aplinkybės, tai pat dermatoskopuojamas darinys ar dariniai. Gydytojas rekomenduoja reikiamus tyrimus ir paskiria konkrečiam atvejui tinkamiausią gydymą.

Dažniausiai odos ar poodžio darinio šalinimas atliekamas taikant vietinę nejautrą. Įvertinant konkrečią situaciją, darinys gali būti šalinamas chirurginiu būdu, elektrokoaguliatoriumi arba lazeriu. Po pašalinimo, esant poreikiui, darinys gali būti siunčiamas histologiniam tyrimui.

  • Chirurginis šalinimas – skalpeliu atliekamas pjūvis aplink darinį, jis pašalinamas, o pjūvis užsiuvamas.
  • Šalinimas elektrokoaguliatoriumi – vadinamuoju „elektros peiliu“ įprastai šalinami tik nedideli dariniai, po operacijos odoje likusio defekto nereikia siūti, jis vėliau pasidengia šašu ir sugyja savaime.
  • Šalinimas lazeriu – Fotona „Spectro“ (Erbium:YAG) lazerio energija skleidžiama į darinio ląsteles, kurios absorbuoja spindulius, todėl yra efektyviai panaikinamos. Įprastai pakanka vienos procedūros, esant didesniam dariniui, gali prireikti ir antrojo vizito.

Kada rekomenduojama atlikti šią procedūrą?

Procedūra rekomenduojama žmonėms, turintiems staiga atsiradusių, pradėjusių keisti dydį, formą ar spalvą, skausmingų, besidauginančių, diskomfortą ar nerimą dėl supiktybėjimo, estetinį nepasitenkinimą keliančių darinių.

Kontraindikacijos:

  • Nėštumas.
  • Alergija šviesai.
  • Aktyvi infekcija darinio vietoje.
  • Įtariami ar buvę vėžiniai susirgimai darinio vietoje.
  • Sutrikęs kraujo krešėjimas (sergant hemofilija ar naudojant vaistus, pvz.: varfariną).
  • Fotosensibilizuojančių vaistų vartojimas (tetraciklino grupės antibiotikų, isotretinoino ir kt.).
  • Terapinėje zonoje atlikta BB GLOW procedūra.

Rekomendacijos po procedūros

Po darinio šalinimo pacientas išleidžiamas į namus iš karto, tiesa, svarbu toliau laikytis gydytojo nurodymų ir rekomendacijų – keisti tvarsčius, saugoti operuotą sritį nuo tiesioginių saulės spindulių.

Jei darinio šalinimas buvo atliekamas chirurginiu būdu, siūlai ištraukiami po 7–14 dienų. Rando dydis priklauso nuo pooperacinės žaizdos ir priežiūros. Organizmas gali būti linkęs į keloidinius randus, tokiu atveju gali atsirasti storų, kitokios spalvos, skausmingų, diskomfortą keliančių randų, kuriems reikia laiku skirti papildomą gydymą

Tiek darinį pašalinus elektrokoaguliatoriumi, tiek lazeriu, po procedūros ant odos susidaro šašas. Buvusioje darinio vietoje gali likti raudona dėmė, kuri išnyksta maždaug per 1–6 mėnesius. Tačiau, šalinant apgamus lazeriu, pasiekiamas gražesnis estetinis rezultatas dėl naudojamo metodo preciziškumo.